Program Schedule

IDA 2017 features three invited talks, four Horizon talks, and six research sessions.

For questions regarding registration, contact info@ida2017.org.

Important instructions for speakers and poster sessions: here

Note: formal invitation letters to the symposium will be sent only to people whose work has been accepted for presentation at the conference, and only on explicit request.

All Key locations appear on this map

Thursday 26th October

08:30 Registration desk opens  
09:15 Welcome from Master of Birkbeck  
09:30 Invited talk: Opportunities and Challenges of Learning Health Systems by Professor Niels Peek
  Chair: Allan Tucker  
10:30 Coffee break  
11:00 Contributed Session 1  
  Chair: Jaakko Hollmen  
 
  • Adapting supervised classification algorithms to arbitrary weak label scenarios
    Miquel Perelló-Nieto, Raúl Santos-Rodríguez and Jesús Cid-Sueiro
  • Searching for Spatio-Temporal-Keyword Patterns in Semantic Trajectories
    Fragkiskos Gryllakis, Nikos Pelekis, Christos Doulkeridis, Stylianos Sideridis and Yannis Theodoridis
  • Bucket Selection: A Model-Independent Diverse Selection Strategy for Widening
    Alexander Fillbrunn, Leonard Wörteler, Michael Grossniklaus and Michael Berthold
 
12:30 Lunch  
13:30 Contributed Session 2  
  Chair: Matthijs van Leeuwen  
 
  • Improving Cold-Start Recommendations with Social-Media Trends and Reputations
    João Santos, Filipa Peleja, Flavio Martins and João Magalhaes
  • The Actors of History: Narrative Network Analysis Reveals the Institutions of Power in British Society Between 1800-1950
    Thomas Lansdall-Welfare, Saatviga Sudhahar, James Thompson and Nello Cristianini
  • Interactive Pattern Sampling for Characterizing Unlabeled Data
    Arnaud Giacometti and Arnaud Soulet
 
15:00 Coffee break  
15:30 Contributed Session 3  
  Chair: Panagiotis Papapetrou  
 
  • Improving Chairlift Security with Deep Learning
    Kevin Bascol, Remi Emonet, Elisa Fromont and Raluca Debusschere
  • Identifying novel features from specimen data for the prediction of valuable field trips
    Nicky Nicolson and Allan Tucker
  • Towards automatic evaluation of asphalt irregularity using smartphone's sensors
    Vinicius Souza, Everton Cherman, Rafael Rossi and Rafael Souza
 
17:00 End of Sessions  
18:00


Reception – Clore Management Centre
Torrington Square
Bloomsbury, WC1E 7JL
 

Friday 27th October

09:00 Registration desk opens  
09:30 Invited talk: Reverse engineering human decision making from high resolution analysis of behaviour by Dr A. Aldo Faisal
  Chair: David Weston  
10:30 Coffee break  
11:00 Contributed Session 4  
  Chair: Elizabeth Bradley  
 
  • Biclustering Multivariate Time Series
    Ricardo Cachucho, Siegfried Nijssen and Arno Knobbe
  • Freudian Slips: Analysing the Internal Representations of a Neural Network from its Mistakes
    Sen Jia, Thomas Lansdall-Welfare and Nello Cristianini
  • Visualization of Topic-Sentiment Dynamics in Crowdfunding Projects
    Rafael Carmo, Soong Moon Kang and Ricardo Silva
 
12:30 Lunch  
13:30 Contributed Session 5  
  Chair: João Magalhaes  
 
  • Predictive clustering trees for hierarchical multi-target regression
    Vanja Mileski, Sašo Džeroski and Dragi Kocev
  • ABIDE: Querying Time-Evolving Sequences of Temporal Intervals
    Orestis Kostakis and Panagiotis Papapetrou
  • A Dynamic Adaptive Questionnaire for Improved Disease Diagnostics
    Xiaowei Kortum, Frank Klawonn, Lorenz Grigull and Werner Lechner
 
15:00 Coffee break  
15:30 Regular poster session (including spotlight talks)  
17:00 End of Sessions  
19:00


Banquet – Number Twelve Restaurant & Bar
12 Upper Woburn Place
WC1H 0HX
 
     

Saturday 28th October

09:00 Registration desk opens  
09:30 Invited talk: Mining for Causal Results by Professor Paul Cohen
  Chair: Niall Adams  
10:30 Coffee break  
11:00 Contributed Session 6  
  Chair: Stephen Swift  
 
  • Computational Topology Techniques for Characterizing Time-Series Data
    Nicole Sanderson, Elliot Shugerman, Samantha Molnar, James Meiss and Elizabeth Bradley
  • Estimating Sequence Similarity from Contig Sets
    Petr Ryšavý and Filip Zelezny
  • Hierarchical Novelty Detection
    Paolo Simeone, Tijl De Bie, Jefrey Lijffijt, Matt McVicar and Raúl Santos-Rodríguez
 
12:30 Lunch  
13:30 First Look Session (Horizon Talks)  
  Chair: Elisa Fromont  
 
  • Boolean Matrix Factorisation for scalable detection of overlapping network communities
    Tammo Rukat and Christopher Yau
  • Dynamic Recommendations for Finding Local Expert using Lazy Random Walk with Application to Shopping Places Recommender Systems
    Diyah Puspitaningrum, Julio Fernando, Edo Afriando and Ferzha Putra Utama
  • Towards Explanatory Data Analysis
  • Matthijs van Leeuwen
  • Federated Searching with Natural Language Interface to Database
    Richard Skeggs, Stasha Lauria and Stephen Swift
 
15:10 Prize award ceremony + Closing Remarks  
15:30 Coffee (to 16:00)  
15:30 IDA council meeting (council only)  
18:00 Farewell social event:
The Lord John Russell Pub
91-93 Marchmont Street
London WC1N 1AL
 

Farewell Venue